Naši peer mentoři

ALEŠ ČERNOHOUS

Aleš prodělal úraz míchy v bederní oblasti L1–2, a to v 25 letech. Rád fotografuje, cestuje, věnuje se počítačové grafice. Svou ženu Hedviku poznal až na vozíku a mají spolu tři krásné dcery. Pochází z Děčína, kde stále žije. Rád Vám pomůže objevit, že vozík neznamená konec hobby ani rodinného života.

E-mail: cernohous@czepa.cz
Telefon: 775 253 435

HANA DOLEŽALOVÁ

Hanka pochází z Vrchlabí. Úraz se této aktivní ženě stal při závodění na kole, má míšní lézi ve výšce Th4. Po úrazu dostudovala školu a dál se věnovala pohybu – na handbiku, monoski, běžkách pro sedící. Mezi její záliby patří i jachting, trail-o, plavání, vodní lyžování či badminton. Vychovává syna. Cokoliv ze svých zkušeností ráda předá dál.

E-mail: dolezalova@czepa.cz
Telefon: 774 566 979

JAN MATOUŠEK

Narodil se a žije ve Znojmě, a to se ženou a třemi pejsky. Úraz míchy v hrudní oblasti TH6–8 se mu stal v 18 letech při autonehodě. Díky podpoře kamarádů a rodiny se postupně vracel ke sportu, dodělal dálkově střední školu s maturitou. Sport mu dodává motivaci, je pro něj seberealizací, učí ho cílevědomosti. V para hokeji hraje za Zlín i reprezentuje Českou republiku. Díky tomu poznává skvělé lidi s podobnými osudy a cestuje po světě. Je hrdý, že je peer a je rád, že díky své zkušenosti může pomoci ostatním.

E-mail: matousek@czepa.cz
Telefon: 731 102 175

JAN MIKESKA

Je na vozíku po skoku do vody s poraněním míchy v krční oblasti C5. Znovu se učil najíst, obléct, postarat se sám o sebe. Ve zvládání nové situace i rekonstrukci domu mu pomohla rodina a kamarádi. Na školu, kterou studoval, se nemohl vrátit kvůli bariérám, ale vystudoval aplikované pohybové aktivity na Palackého univerzitě v Olomouci. Nyní žije na jihu Moravy, spolupracuje na vývoji aplikací pro Google. Ve volném čase se věnuje wheelchair rugby a v zimě lyžování na monoski. Cestuje, navštívil například Nový Zéland.

E-mail: mikeska@czepa.cz
Telefon: 773 116 221

MARIE NAHODILOVÁ

Žije v Jihlavě. Úraz se jí stal v roce 2009 při jízdě na koni. K poranění 12. hrudního obratle a čtyř bederních ještě dostala akutní encefalitidu se ztrátou funkčnosti levé poloviny těla. Po roce v rehabilitačních zařízením na tom byla psychicky špatně, ale později pochopila, že není jiné cesty, než je aktivní přístup k životu a odvaha postavit se čelem svému osudu. Marie znovu pracuje jako zdravotní sestřička (co má o nějaké to kolečko navíc) v Krajské nemocnici v Jihlavě. Miluje pohyb, ať už je to tanec, jóga či plavání. Hraje na klavír, zpívá, vystupuje. Maluje portréty a moc ráda čte.

E-mail: nahodilova@czepa.cz
Telefon: 608 858 988

TOMÁŠ MORAVIK

Kvadruplegikem C5–C6 se stal po autonehodě v roce 2011. Po rehabilitaci, na kterou vzpomíná dodnes v dobrém, zejména na profesionální přístup kvalifikovaného a zkušeného personálu, se nastěhoval do běžného bytu v Praze. Pracoval u nás v České asociaci paraplegiků – CZEPA a začal se věnovat rugby vozíčkářů. Nyní žije v Olomouci a ve svém volném čase se aktivně věnuje převážně hudbě a sportu.  Dobrovolně působí v European Spinal Cord Injury Federation.

E-mail: moravik@czepa.cz
Telefon: 608 797 990

ERIKA TROUSILOVÁ

Erika si poranila míchu v oblasti hrudní páteře (Th12) v době okolo padesátého roku věku. Paradoxem je, že sama před úrazem pracovala s handicapovanými. Úraz jí pomohl si uvědomit, že ocitnout se v opačné roli je velmi snadné, ale nesnadné je se naučit přijímat pomoc druhých. Život na vozíku ji mnohému naučil, především úctě a obdivu k lidem, kteří pomáhají, pokoře a radosti z každého prožitého dne. Žije na Berounsku. Má zájem o zdravý životní styl, různé východní filosofie (jógu, tajči, zdravou výživu), zahrádku (bylinky), alternativní medicínu, vodní sporty (plavání, kanoistiku), vážnou hudbu, divadlo, četbu knih, přírodu a cestování. Má 2 vnuky.

E-mail: trousilova@czepa.cz
Telefon: 775 978 199

JITKA BURIANOVÁ

Žije v Praze, ale srdcem je stále Jihočeška. Úraz se Jitce stal v 19 letech na horách v Rumunsku, má míšní lézi v oblasti Th 5 a 6. Po úrazu dostudovala školu a vrhla se do práce. Ráda se hýbe, hlavně v přírodě, jezdí na handbiku, plave nebo jachtí. Ráda chodí také za kulturou, čte, vzdělává se, cestuje a ochutnává cizokrajná jídla. Baví ji zahradničení, pozorování hmyzu a jednou bude chovat včely. Dobrovolně spolupořádá cyklopuťáky v ČR i zahraničí.

E-mail: burianova@czepa.cz
Telefon: 776 257 455

LUBOŠ NOVOTNÝ

Jako otec tří malých dětí, s rozestavěným domkem se neuváženým skokem do bazénu ocitl v neznámé kůži kvadruplegika, kterou však záhy přijal jako novou výzvu. Postupem času se v prostředí přizpůsobeného rodinného domku naučil plné samostatnosti a získal práci. Za nejúžasnější relaxaci považuje jízdu na handbiku po Šumavě, kde žije nebo příležitostný pohyb v teplé vodě. Preferuje dobré vztahy, společenské uplatnění a maximálně aktivní samostatnost, což přeje všem s podobným osudem.

E-mail: novotny@czepa.cz
Telefon: 776 364 777

LUCIE HOLUBCOVÁ

Lucie je tetraplegička, na vozíku od roku 2010 po autonehodě, kterou nezavinila, jela na sedadle spolujezdce. Je maminkou čtyřleté dcerky Helenky. Svého manžela poznala při pobytu v rehabilitačním ústavu Hrabyně, na který nejen díky tomu moc ráda vzpomíná. Pochází z Lipníku nad Bečvou, ale už sedm let žije v Krnově, kde se jí líbí zejména krajina a památky. Je společenská, má ráda nejrůznější akce a rodinné výlety. Díky vozíku získala nový úhel pohledu na aktivní život.

E-mail: holubcova@czepa.cz
Telefon: 775 106 749

TOMÁŠ POTŮČEK

Tomáš je na vozíku, s poraněním TH 8 – 9 od roku 2000. Po úrazu vystudoval speciální pedagogiku na UP v Olomouci, absolvoval pětiletý psychoterapeutický výcvik a v tomto vzdělávání nadále pokračuje. V profesní dráze Tomáše se propojuje spolupráce s lidmi s handicapem, s tenagery v ústavní péči a se závislými, kde působí především jako terapeut. Dále spolu se svým parťákem již 7 let provozuje Integrační Fitness Clubu IFC v Pardubicích, který umožňuje plnohodnotné samostatné cvičení lidem na vozíku. Pohyb je pro Tomáše životní nutností, dodává mu energii na zvládání všedních starostí. Nejraději tráví čas na handbiku, ideálně na horách, lyžuje na monoski, potápí se, cestuje, hodně čte. Je rád, že může při práci peera zúročit své zkušenosti.

E-mail: potucek@czepa.cz
Telefon: 777 690 900