Průzkum: Vozíčkáři chtějí pracovat. Vhodnou práci ale shání špatně

Tisková zpráva České asociace paraplegiků – CZEPA, z. s.; Praha 25. 05. 2020

Podle průzkumu České asociace paraplegiků – CZEPA shání práci více než polovina vozíčkářů, kteří ji nyní nemají. Nemohou ale najít vhodnou vzhledem ke svému handicapu. 40 % nepracujících respondentů se setkalo s tím, že místo nabízené jako bezbariérové v reálu potřebám vozíčkáře nevyhovovalo.  82 % všech respondentů si myslí, že stát dost nepodporuje zaměstnávání zdravotně handicapovaných. Zaměstnanost vozíčkářů je pro Českou asociaci paraplegiků – CZEPA zásadním tématem. Asociace se věnuje nejen připomínkování legislativy, ale především v ní v současné době pracovně působí 20 vozíčkářů.  V nové pobočce charitativního obchodu Hvězdný bazar, která se otvírá 25. 5. 2020, najde práci pět z nich.

Výzkum České asociace paraplegiků – CZEPA mezi vozíčkáři zjišťoval, na jaké problémy naráží vozíčkáři při hledání zaměstnání. Výzkumu se zúčastnilo 146 respondentů, vesměs po poranění míchy, pobírajících III. stupeň invalidního důchodu, pohybujících se pouze na invalidním vozíku. Tyto osoby mají zcela normální intelekt, potenciál i chuť pracovat a realizovat se.

Většinou se vozíčkáři setkávají s tím, že pracovní místa nejsou bezbariérová a dokonce realita ukazuje, že inzerovaná bezbariérová místa vlastně nejsou pro vozíčkáře vhodná. Třetině nepracujících respondentů vadí i nízký nabízený plat vzhledem k vzdělání a zkušenostem, zaměstnavatelé dle nich nabízí podřadné práce. 57 % nepracujících respondentů práci shání, ale nemůže najít vhodnou vzhledem ke svému handicapu. Jen něco přes 10 % uvedlo, že nepracuje, protože jim stačí dávky od státu. Zbytku to přechodně nebo trvale nedovoluje zdravotní stav. Více než třetina nepracujících respondentů nemůže pracovat ve stávající profesi. Přes 35 % také uvedlo, že pracovní příležitosti, které by měli, jsou příliš daleko a nezvládli by za nimi dojíždět. 

Jak situaci zlepšit?

Ze strany zaměstnavatelů by byla vítaná častější možnost práce z domu a více nabídek částečných úvazků. Vozíčkáři by také často uvítali větší vstřícnost zaměstnavatele alespoň v drobnostech. 82 % všech respondentů se domnívá, že stát nepodporuje dostatečně zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Více respondentů se například shodlo, že nabízené rekvalifikace od Úřadu práce by měly být zaměřeny vzhledem k jejich handicapu na skutečné možnosti uplatnění, ne pouze na základní několikahodinové kurzy. Stát by také více mohl motivovat handicapované zaměstnance, aby si práci sami aktivně hledali a udrželi. Například zvýšením invalidního důchodu dle odpracovaných let, vyšším příspěvkem na dopravu, častější možnou úhradou kompenzačních pomůcek atd. Mnoho respondentů usuzuje, že problémem je doprava, zejména pro ty, kdo nemají automobil. Zaznívaly i názory o strachu či neochotě zaměstnávat zdravotně handicapované, o malé osvětě zaměstnavatelů a jejich malé motivaci.

„Je jasné, že vozíčkář nemůže plnohodnotně vykonávat manuální práce, ale může pracovat hlavou. Je zjevné, že pracovat na vozíku lze na široké škále pozic, pokud jsou místo a výkon práce přizpůsobeny možnostem handicapovaného. Naše asociace má zaměstnanost vozíčkářů mezi prioritami. Kromě toho, že se věnujeme příslušné legislativě, sami místa pro vozíčkáře vytváříme, nově nyní například v dalším charitativním Hvězdném bazaru,“ uvedla ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA, Alena Jančíková. „Tréninková práce je určena buď lidem krátce po úrazu nebo po delší době bez práce, a má jim ukázat, že vozík není problém, ale problém může být například nedůvěra v sebe sama nebo nedostatek pracovních zkušeností,” doplnila.

Hvězdný bazar v Karlíně dá práci 5 vozíčkářům

V České asociace paraplegiků – CZEPA působí 20 vozíčkářů na různých pozicích. Pracují přímo v organizaci, dále jako peer mentoři – zkušení průvodci nových vozíčkářů, jako lektoři preventivního programu pro mládež BanalFatal a jako prodejci v charitativním obchodě Hvězdný bazar v Jungmannově ulici. V týdnu od 25. 5 do 29. 5. (29. 5. 2020 proběhne na den přesně sedm let od otevření první pobočky v Jugmannově ulici slavností on-line přenos) bude otevřen nový Hvězdný bazar v Karlíně, který zajišťuje pět pracovních míst pro osoby na vozíku. Oba Hvězdné bazary mají stejnou základní myšlenku – celebrity, příznivci i obyčejní lidé darují oblečení v pěkném stavu, které pak vozíčkáři prodávají a vydělají si tak na své tréninkové zaměstnání. Bazar spolupracuje s HR manažery velkých firem a následně pomáhá absolventům programu najít zaměstnání na otevřeném pracovním trhu. „Znovu v pohybu” je motto celého projektu. Toto motto vyjadřuje dvě roviny udržitelnosti. Tím, že dáváme kvalitnímu oblečení druhou šanci, reflektujeme ekologické hledisko. A tím, že nabízíme pracovní příležitost vozíčkářům, kteří již nedoufali, že by do práce mohli někdy nastoupit, se podílíme na jejich integraci”, doplňuje ředitelka Jančíková.