Legislativní kroky ze strany CZEPA
Asociaci CZEPA velmi trápí legislativní nedostatky, které nepříznivě ovlivňují život českých vozíčkářů. Na této stránce naleznete průběžně aktualizované a doplňované reálné kroky zaměstnanců CZEPA a doufáme, že naše práce bude nejen vidět, ale i cítit. Začínáme s dokumentováním těchto kroků od června 2022.
Květen 2023
Jednání na Ministerstvu zdravotnictví ČR
18. 5. 2023 – Uskutečnila se již čtvrtá schůzka nad tématem centralizované péče o pacienty s dekubity za účasti ředitelky zdravotního odboru Ing. Mgr. Venuše Škampové, profesora Pavla Pafka, doc. MUDr. Jiřího Kříže, Mgr. Jana Mikuly a Zdeňky Faltýnkové, která schůzku zorganizovala. Výsledkem schůzky je úkol pro nás všechny připravit potřebné podklady pro vznik i provoz „dekubitální jednotky“. Další schůzka bude po projednání záměru s ministrem zdravotnictví prof. Vlastimilem Válkem. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Jednání na MPSV
17. 5. 2023 – Setkání zástupců MPSV a CZEPA nad problematikou zaměstnávání OZP osob. CZEPA upozornila na legislativní „nedostatky“ (např. nemocenská u osob ve III. stupni ID), ergodiagnostiky nejsou zřízeny v rehabilitačních ústavech. CZEPA vyjednala budoucí spolupráci mezi peer mentory a poradci pro OZP z Úřadu práce (jednaly Alena Jančíková a Hana Sixtová)
Seminář odborné spinální skupiny na téma Dávky pro OZP
4. 5. 2023 – Ve spolupráci s odbornou lékařskou společností Česká lékařská společnost pro míšní léze (ČSML) uspořádala CZEPA druhý seminář pro lékaře spinálního programu. Tématem tohoto setkání byl metodický výklad zdravotního stavu „těžké ochrnutí“, na základě kterého spinální pacienti/klienti dostávají či nedostávají od Úřadu práce přiznaný příspěvek na zvláštní pomůcku, typicky na bezbariérovou úpravu domácnosti či na koupi motorového vozidla. Zástupci ČSML se shodli, že současný výklad zákonem uvedeného oprávněného zdravotního stavu je hoden změny. Úprava pojmu bude předmětem návazných odborných jednání. Cílem je nová definice výkladu pojmu zdravotního stavu, který je indikován pro oprávnění získat příspěvek od ÚP, aby žadatelé s paraparézou či tetraparézou neztráceli možnost podpory. CZEPA s ČSML budou prosazovat, aby byly navržené změny v brzké budoucnosti uvedeny do praxe lékařské posudkové služby, proto CZEPA zaslala na MPSV ČR žádost o jednání k tématu. (realizovala Hana Sixtová)
Duben 2023
Zařizení na léčbu dekubitů
v průběhu dubna – Zdeňka Faltýnková průběžně monitoruje aktivity různých subjektů, které se snaží přispět ke zlepšení situace spinálních pacientů s vážnými nadhraničními dekubity. Na konci května je plánován Kulatý stůl, kde by se opět měli všichni stakeholdeři setkat. Také máme na květen termín jednání na MZČR s ředitelkou zdravotního odboru na téma centrové péče o spinální pacienty s dekubity.
Krácená nemocenská
24. 4. 2023 – Pracující invalidní důchodci III. stupně (a starobní důchodci) mají krácenou podpůrčí dobu nemocenské. CZEPA se dlouhodobě tímto tématem nerovných podmínek zabývá. Zaslali jsme aktuální podnět představitelům MPSV ČR. (řešily Alena Jančíková a Hana Sixtová)
Novela zákona o sociálních službách; analýza stromu problémů
11. 4. 2023 – Zatímco připomínky k únorové „malé“ novele zákona o sociálních službách ještě MPSV ČR nevypořádalo, již zahajuje konzultace k tezím tzv. „velké“ novely tohoto zákona. Prostřednictvím střešních organizací AIP a NRZP ČR odborní pracovníci asociace CZEPA připomínkovali tzv. strom problémů, který vede k selhávání systému poskytování sociálních služeb pro některé klienty. (jednaly Monika Sixtová a Hana Sixtová)
Březen 2023
Dekubitální spinální jednotka
v průběhu března 2022 – Průběžné síťování a propojování subjektů, které iniciují zlepšení péče především o chronické spinální pacienty se zdravotními komplikacemi. Jedná se jednak o mobilní aplikace k prevenci a léčbě dekubitů a pak o dlouholeté úsilí CZEPA o vznik specializovaného pracoviště pro léčbu těžkých nadhraničních dekubitů, na které stále někteří vozíčkáři umírají. Proběhla již dílčí jednání na MZČR a plánováno je další setkání s ředitelkou odboru zdravotné péče MZČR. Také se k danému tématu chystá schůze výboru ČSML na 31.3. 2023. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Novela zákona o sociálních službách; nemocenská
15. 3. 2022 – S místopředsedou Výboru pro sociální politiku Senátu Markem Hilšerem jednaly za asociaci CZEPA Alena Jančíková, ředitelka, a Hana Sixtová, sociální pracovnice. V oblasti sociálních služeb dlouhodobě dochází k navyšování úhrad, což snižuje koupěschopnost příspěvku na péči. Hlavním tématem jednání proto byla aktuální novela zákona o sociálních službách, ve které je Ministerstvem práce a sociálních věcí navržená valorizace příspěvku na péči ohrožena postojem Ministerstva financí. Senátor Hilšer vyslechl všechny relevantní podklady a přislíbil podporu protřednictvím jednání se zástupci MPSV a MF. Dalším diskutovaným tématem bylo i téma pracovní rehabilitace, zaměstnávání a krácené nemocenské u pracujících poživatelů invalidního důchodu III. stupně. Pan senátor vyjádřil podporu při řešení nerovného přístupu, kdy je i přes stejné odvody všech zaměstnanců doba nemocenské pro pracující invalidní důchodce III. stupně krácena na 70 kalendářních dnů oproti běžným 380 dnům. (jednaly Alena Jančíková a Hana Sixtová)
Připomínky k Evropské směrnici o řidičských průkazech (2006/126/ES)
9. 3. 2022 – Asociace CZEPA uplatnila vůči Ministerstvu dopravy ČR připomínky k novele evropské směrnice o řidičských průkazech. Požadujeme, aby do směrnice bylo zapracováno obecné ustanovení, podle kterého by osoby s tělesným postižením, jejichž zkouška (autoškoly) probíhá na vozidle, které je pro jejich postižení upraveno, nemusely absolvovat ty úkony, které jsou s jejich postižením neslučitelné. Tímto požadavkem CZEPA reaguje na opakovaná, dosud neúspěšná, jednání s Ministerstvem dopravy ČR, jehož zamítavé stanovisko je podloženo právě uvedenou evropskou směrnicí. Asociaci CZEPA v úsilí o změnu evropské legislativy podporuje i NRZP ČR. (jednaly Hana Sixtová a Alena Jančíková)
Novela zákona o sociálních službách
2. 3. 2022 – Téma novely zákona o sociálních službách bylo předmětem schůzky zástupců asociace CZEPA a dalších organizací s poslankyní Olgou Richterovou. Kromě diskutované novely, která je toho času v připomínkovém řízení, jsme hovořili také o tématu potřeby zvýšení podpory osob s vysokou mírou závislosti a o tématu systému posuzování zdravotního stavu ve věci příspěvku na péči. Navazující jednání budou směřovat k MPSV ČR a vybraným poslancům. (jednaly Hana Sixtová a Alena Jančíková)
Únor 2023
Bezbariérovost, chytrá domácnost
20. 2. 2023 – Jednání se zmocněnkyní za lidská práva s Klárou Laurenčíkovou nad tématy: nedodržování bezbariérovosti napříč celou republikou, úhrada „chytré domácnosti“ ze sociálních dávek, problematika péče na sociálně-zdravotním pomezí, nedostatek asistenčních služeb, úhrada kompenzačních pomůcek od zdravotních pojišťoven či valorizace příspěvku na péči. (jednala Alena Jančíková)
Novela zákona o sociálních službách
15. 2. 203 – MPSV ČR připravilo tzv. „malou“ novelu zákona o sociálních službách, která mimo jiné nově zavádí valorizační mechanismus příspěvku na péči a úhrad za sociální služby. CZEPA zpracovala připomnky, které se týkají rozšíření výkladu pojmu pečujících osob; zaveden pojmu „čas nezbytný k zajištění úkonů“ pro prevenci neoprávněného účtování sociálních služeb; narovnání výše příspěvku na péči vůči zvýšeným úhradám za služby; personální standard v pobytových službách pro osoby se zdravotním postižením a rozšíření povinnosti bezbariérového přístupu v rámci technického standardu sociálních služeb. (jednal tým OSP)
Leden 2023
Seminář odborné spinální skupiny na téma příspěvek na péči
19. 1. 2022 – S podporou odborné lékařské společnosti Česká společnost pro míšní léze ČLK JEP uspořádala CZEPA odborný seminář na téma Příspěvek na péči. Jedna ze základních sociálních dávek pro osoby se zdravotním postižením je přímo závislá na vydané zdravotní dokumentaci ke zdravotnímu stavu žadatele. Proto považujeme za odborně obohacující sdílení informací na sociálně-zdravotním pomezí a diskuzi o možných příkladech dobré praxe při zaznamenávání zdravotního stavu, soběstačnosti či závislosti pacienta na péči druhých osob do zdravotní dokumentace, která je následně podkladem pro rozhodnutí o přiznání sociální dávky. Semináře se účastnili lékaři spinálních jednotek a spinálních rehabilitačních jednotek (v RÚ) a další pověření odborní pracovníci. Dle vzájemné dohody bude v průběhu jara 2023 následovat seminář na téma Metodický výklad oprávněných zdravotních stavů pro příspěvek na zvláštní pomůcku. (jednala Hana Sixtová)
Léčba dekubitů
16. 1. 2023 – Schůzka s vrchní sestrou Mgr. Alenou Kyriánovou a konzultace doplnění dat do formuláře „centrové péče“, získání podkladů pro důvodovou zprávu, konzultace zkušeností z ošetřovatelské praxe na SJ Liberec. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Prosinec 2022
Bezbariérovost
12. 12. 2022 – Na MMR (náměstkyně Mgr. Leona Gergelová Šteigrová Ph.D., vedoucí stavebního řádu Žanet Hadciz) se uskutečnilo jednání se zástupci neziskových organizací (Alena Jančíková – CZEPA, Ing. Dagmar Lanzová – NRZP, Barbora Suchá – NIPI), Úřadu vlády ČR (p.Ptáčník) a odborníků (p. Antonovičová) ohledně nedodržování „bezbariérové“ vyhlášky v praxi. Jednohlasný souhlas všech zúčastněných s nedodržováním bezbariérovosti vedl k explicitnímu vyjádření MMR, že autorizovaná specializace na tuto problematiku je více než nutná. V praxi to bude znamenat vytyčení a posílení v oboru odborníky se stavebním vzděláním a striktní dodržování stavebního zákona v přístupnosti pro všechny skupiny lidí s handicapem. Kolaudující stavební úřad nebo projektant bude požadovat stanovisko tohoto specialisty, jinak stavební povolení/oznámení nebude moci býti uděleno. (jednala Alena Jančíková)
Reakce MPSV ČR na podnět k tématu Chytrá domácnost
6. 12. 2022 – CZEPA podala na MPSV žádost o zařazení pomůcek chytrého ovládání domácnosti mezi zvláštní pomůcky, na které může poskytnout příspěvek Úřad práce. MPSV ČR ve své odpovědi uvedlo, že „v současné době neuvažuje o rozšíření položek vyhlášky“. Současně se MPSV vyjádřilo ve smyslu, že se tématem asistivních technologií zabývá v rámci Strategie aplikace asistivních technologií v kontextu deinstitucionalizace a jejího implementačního plánu.
Listopad 2022
Nová kategorie zdravotnických prostředků
30. 11. 2022 – Na ústředí VZP ČR proběhlo druhé kolo jednání se zástupci vedení VZP a Svazu zdravotních pojišťoven, jehož výsledkem byl kompromisní návrh na vytvoření a popis nové kategoire zdravotnických prostředků – antidekubitní podložka sedací, na zakázku. Tento návrh bude předložen opět Komisi pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků ke schválení. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Kulatý stůl „Centrová péče o dekubity u spinálních pacientů“
23. 11. 2022 – V rámci dlouholetého úsilí o systémové řešení prevence a léčby nadhraničních dekubitů CZEPA zorganizovala kulatý stůl ohledně budoucího vzniku dekubitální jednotky. Jednání se zúčastnili zástupci organizací terciární péče (CZEPA, Centrum Paraple, ParaCENTRUM Fenix), zástupci odborné veřejnosti (primáři spinálních jednotek Praha a Liberec, předseda odborné společnosti Plastické chirurgie) a poradce ministra MZ ČR. Jednání bylo klíčovým startem k řešení neuspokojivé situace s léčbou dekubitů. Kulatý stůl navazoval na předchozí schůzku na MZ ČR, kde byla projednávána možnost centrové péče. Účastníci kulatého stolu popisovali problémy, které přináší péče o pacienta s nadhračničním dekubitem, ze své praxe. Výměna zkušeností a názorů byla pro hledání dalších možností řešení významná. Pro podporu vzniku centrové péče byla přislíbena pomoc poradce ministra zdravotnictví. Budou následovat další jednání na různých úrovních. (realizovala Zdeňka Faltýnková)
Chytrá domácnost
22. 11. 2022 – Ve věci zařazení pomůcek Chytré domácnosti zaslán dopis náměstkyni MPSV ČR pro nepojistné sociální dávky – žádost o rozšíření skupiny zvláštních pomůcek ve vyhlášce č. 388/2011 Sb. (řešily Alena Jančíková, Hana Sixtová)
Kulatý stůl k problematice prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice
16. 11. 2022 – Jubilejní již 10. setkání shrnulo vytčené cíle z předchozích období a zároveň přineslo poznatky prezentované na evropských konferencích pro hojení ran (EWMA, EPUAP), hovořilo se o Klinických doporučených postupech v oblasti hojení ran, multidisciplinárním přístupu k hojení ran, novinkám ve vzdělávání a o dalších zajímavých tématech.
Zdražení sociálních služeb – novela vyhlášky č. 505/2006 Sb.
10. 11. 2022 – Studium podkladů navržené novely, předání informací cílové skupině osob se zdravotním postižením, aktivní diskuze mezi zástupci organizací osob se zdravotním postižením, účast v připomínkovém řízení MPSV ČR, dopis představitelům MPSV ČR, aktivní oslovení poslanců a senátorů, tisková zpráva pro média. Více: https://czepa.cz/blog/2022/11/10/zdrazovani-socialnich-sluzeb-bez-financni-kompenzace-je-nehumanni/ (řeší Alena Jančíková, Monika Kupková, Hana Sixtová)
Jednání Komise pro kategorizaci a úhradovou reguluaci zdravotnických prostředků MZ ČR
2. 11. 2022 – Zástupkyně CZEPA se zúčastnila jednání Komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků MZ ČR s aktivní obhajobou návrhu na novou kategorii zdravotnických prostředků pro antidekubitní sedák na zakázku. Zatím s pojišťovnami nebyla uzavřena dohoda pro ujasnění indikačního omezení a ceny, jinak pojišťovny se chtějí co nejdříve sejít a dojít ke kompromisu. Od celé komise byl vyjádřen jednohlasný souhlas ke schválení. Dále k tématu úhrad bílého programu bude vytvořena pracovní skupina k jednání s MPSV ČR. Další jednání Komise je naplánováno na první polovinu února 2023. CZEPA osobně jednala také s hlavní revizní lékařkou pojišťovny, která schvaluje aktivní vozíky a sedáky, souběhy mechanických a elektrických vozíku. Ocenili jsme proběhlé metodické pokyny vůči revizním lékařům, z praxe předepisování a schvalování těchto zdravotnických prostředků aktuálně neevidujeme obtíže. Je vytvořen prostor pro návazná jednání podle potřeby. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Chytrá domácnost
2. 11. 2022 – Setkání zástupců soukromého technologického a akademického sektoru i státních a neziskových organizací nad tématem přínosu tzv. chytré domácnosti nejen pro osoby se zdravotním postižením. Kromě zástupců organizací Silou hlasu a asociace CZEPA byli přítomni členové pracovní skupiny k tématu asistivních technologií při MPSV i kolegové z výboru pro lidská práva a moderní technologie při Radě vlády pro lidská práva. Navazovat bude společné úsilí o zařazení chytré domácnosti do legislativy zvláštních pomůcek s úhradou Úřadu práce. (jednala Hana Sixtová)
Říjen 2022
Kulatý stůl s Aliancí pro individualizovanou podporu
25. 10. 2022 – Jednání se zúčastnili experti z neziskové a veřejné sféry, konzultovaly se vize v oblasti spravedlivého posuzování potřeb u příspěvku na péči. Shoda byla v nezbytné reformě příspěvku na péči tak, aby umožňoval žít důstojně a nezávisle i s nejzávažnějším typem postižení. Současné nastavení příspěvku totiž nutí lidi s vysokou potřebou podpory buď dlouho setrvávat v péči svých unavených rodičů, anebo odcházet do velkokapacitních ústavů, kde se jim o nezávislém životě může jen zdát. Stávající posuzování výhradně zástupci lékařské posudkové služby je nepružný, zdlouhavý a nefunkční systém „od stolu“. CZEPA navrhuje rychlé, spravedlivé vyřízení tohoto příspěvku dle Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, a aby posouzení prováděli kompetentní pracovníci – ergoterapeuti a sociální pracovníci, posudek vydá lékař. Posuzovaný žadatel by byl hodnocen ze třech úrovní – své, sociální a zdravotní. Dobrou praxi vykazuje Německo a Rakousko, maximální výše příspěvku v těchto zemích dosahuje téměř 50 000 Kč (jednaly Alena Jančíková a Hana Sixtová)
Setkání expertní skupiny sociálních pracovniků
24. 10. 2022 – V pořadí 17. setkání sociálních pracovníků pracovišť spinálního programu se zabývalo zejména otázkami bydlení nízkopříjmových osob se zdravotním postižením a tématy podpory zdravotně postižených uprchlíků válečného konfliktu na Ukrajině. Více informací najdete zde: https://czepa.cz/blog/2022/10/31/setkani-expertni-skupiny-rijen-2022/. (jednaly Monika Kupková a Hana Sixtová)
Září 2022
Jednání Pacientské rady
15. 9. 2022 – V pacientském HUBu se konalo 32.setkání pacientské rady, na kterém byl poprvé přítomen ministr zdravotnictví Válek. Probírala se kromě jiného i problematika zdravotně-sociálního pomezí, kdy pan ministr naznačil velmi dobrou spolupráci s MPSV a jeho ministrem Jurečkou. Mluvilo se o důležitosti deinstitucionalizace a potřeby podpory komunitní péče, aby mohli být i psychiatričtí pacienti v domácím prostředí, pokud jsou ve fázi remise onemocnění, a o podpoře neformální péče. Pacientská rada připomínkovala naše Usnesení proti zdražování ZP a nebezpečí dostupnosti některých ZP, které se odhlasovalo včetně návrhu navrátit bílý program do úhrad zdravotní pojišťovnou. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Jednání s VZP a SZP
7. 9. 2022 – Na ústředí VZP se konala dvouhodinová schůzka o Návrhu na novou kategorizační skupinu do kategorizačního stromu přílohy C. zákona 48/1997Sb. ohledně možnosti vyšších úhrad antidekubitního sedáku na zakázku, který je vyráběn přísně individuálně na základě vyšetření a měrných podkladů. Jednání se účastnila jednatelka firmy Libella Seat individual. CZEPA dodá ještě další materiály, ale jinak nebyly pojišťovny proti návrhu, který bude projednávat Komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků dne 2. 11. 2022. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Výzva „Dostupnost pomoci“
5. 9. 2022 – Asistence, o.p.s. zveřejnila veřejnou výzvu ministrovi MPSV ČR ve vztahu k plánované novele zákona o sociálních službách. Kampaň s názvem „Dostupnost pomoci“ požaduje zavedení individualizovaného systému příspěvku na péči umožňujícího lidem s postižením a seniorům využívat pomoc ve skutečně potřebném rozsahu. Dále volá po zajištění stability poskytovatelů sociálních služeb tím, že se jejich financování stane mandatorním výdajem státního rozpočtu, a po zaručení dostupnosti terénních sociálních služeb pro lidi s postižením a seniory v potřebném rozsahu a kvalitě na celém území ČR. Asociace CZEPA se k této výzvě připojila. Svým podpisem na webu http://www.dostupnostpomoci.cz/ se ke kampani můžete připojit i vy. (jednala Hana Sixtová)
Srpen 2022
Usilujeme o vyšší úhrady individuálních sedáků pro vozíčkáře
19. 8. 2022 – CZEPA a její klienti participovali na vývoji nového antidekubitního sedáku Libella Varia Seat, ve kterém uplatnila nápad a potřeby terapeuta zabývajícího se zdravým sezením vozíčkářů fyzioterapeutka a ergoterapeutka Zdeňka Faltýnková. Individuální sedák umožňuje reflektovat jak antidekubitní, tak individuální posturální potřeby uživatele a zvládne korigovat i závažnější patologie
sedu. Výška úhrady zdravotní pojišťovny i s doplatkem klienta nepokrývá nároky na odborné vyšetření klienta, zaměření sedáku a časovou náročnost na zkoušení klientem. Proto budeme žádat Komisi pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků MZČR o schválení nové úhradové skupiny, ve které by měl sedák s názvem Libella Seat Individual vyšší úhradu. Komise zasedá 2. 11. 2022. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Chytrá domácnost
25. 8. 2022 – Pro spolupracující organizaci Silou hlasu odborní pracovníci asociace CZEPA konzultovali dostupné statistické údaje počtu osob, které mohou potřebovat tzv. chytrou domácnost (alternativní ovládání počítače i domácích spotřebičů pro osoby s nejtěžším tělesným postižením). CZEPA od MPSV ČR vyžádala oficiální statistické údaje o finančních výdajích a počtu osob, kterým byl poskytnut příspěvek na zvláštní pomůcku „speciální komponenty osobního počítače, například uzpůsobná klávesnice, myš, speciální programové vybavení, umožňující ovládání počítače ústy, pohybem očí nebo pohybem hlavy“. Obě organizace tak mohou spojit síly v úsilí o rozšíření státní podpory a posílení soběstačnosti potřebných osob se zdravotním postižením. (jednala Hana Sixtová)
Noční bezbariérové tramvaje v Praze
17. 8. 2022 – Na základě stížnosti klientů CZEPA zpravuje MHMP o frekvenci nočních bezbariérových tramvají v Praze. Vozíčkáři se nemohou v době od 22 hod do ranních hodin dostat domů, jelikož tramvaje jezdí velmi sporadicky. (jednala Alena Jančíková)
Zřízení centra na léčbu dekubitů
10. 8. 2022 – CZEPA již třetím rokem usiluje o zřízení centra na léčbu dekubitů. Zdeňka Faltýnková, zastupující CZEPA v Pacientské radě MZČR, jednala v minulosti s bývalými ministry zdravotnictví, kteří byli nakloněni tuto závažnou zdravotní komplikaci spinálních pacientů řešit. Covidová pandemie však zhatila veškeré plány. Jelikož je situace klientů s nadhraničními dekubity (hluboké rány způsobující septický stav ohrožující život) stále velmi závažná, spojili jsme síly s Centrem Paraple, především s generálním ředitelem Liberecké nemocnice MUDr. Richardem Lukášem, který inicioval schůzku s MUDr. Daliborem Štamberou na MZ ČR. Cílem schůzky bylo nalezení cesty k vytvoření systému péče a programu léčby pro pacienty s míšním poškozením, kteří trpí nadhraničními dekubity (kam tyto pacienty zařadit, jak vyřešit tuto problematiku a také vznik registru míšních lézí). CZEPA i Centrum Paraple seznámili ostatní s počty takto ohrožených klientů, vyplývajících z výsledků několika dotazníkových šetření mezi členskou základnou. Odhadovaný počet klientů s hlubokými a rozsáhlými dekubity čítá okolo 200 vozíčkářů po spinálním traumatu současně. MUDr. Štamberou byla přislíbena pomoc pro navrhovanou centrovou péči při stávajících spinálních jednotkách, které mají s léčbou nadhraničích dekubitů bohaté zkušenosti. Spinální jednotky jsou však kapacitně určeny pro nové pacienty po spinálním traumatu. V našem úsilí budeme nadále pokračovat. (jednala Zdeňka Faltýnková)
Valorizace všech stupňů příspěvku na péči
2. 8. 2022 – CZEPA požádala NRZP ČR o podporu valorizace všech stupňů příspěvku na péči.
Ceny sociálních služeb
2. 8. 2022 – Současně CZEPA vůči NRZP a Alianci pro individualizovanou podporu (AIP) postoupila informace, ze kterých vyplývá snaha některých poskytovatelů sociálních služeb o opětovné zvýšení maximálního limitu cen za sociální služby, tedy hrozbu jejich zdražení ještě v roce 2022. (jednala Hana Sixtová)
Červenec 2022
Úhrady zdravotního pojištění ukrajinských OZP uprchlíků
22. 7. až 9. 8. 2022 – Sociální pracovnice CZEPA v průběhu července a srpna 2022 opakovaně konzultovaly s rezorty VZP, Úřadu práce, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR téma úhrady zdravotního pojištění ukrajinských válečných uprchlíků se zdravotním postižením a osob pečujících. Po 150 dnech dočasné ochrany každý musí komunikovat se svou zdravotní pojišťovnou způsob úhrady pojištění. Dospělé osoby – včetně osob se zdravotním postižením a osob pečujících – mají možnost využít registraci uchazečů o zaměstnání Úřadu práce, se kterou za ně – jako za státní pojištěnce – hradí zdravotní pojištění stát. (jednaly Hana Sixtová a Monika Kupková)
Červen 2022
Novela stavebního zákona – implementace „bezbariérovosti“
27. 6. 2022 – Na žádost ministra Ivana Bartoše proběhlo jednání CZEPA a stavebního odboru na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR. Diskutovali jsme o novele stavebního zákona. CZEPA upozornila na nedodržování vyhlášky č. 398/2009 Sb. a žádá MMR o nastavení přísných pravidel, které povedou k neobcházení a nedůslednosti plnění vyhlášky. CZEPA žádá MMR, aby pod ČKAIT byla udělována autorizace architektům, inženýrům a technikům pouze na „bezbariérovost“ a všechny projektové dokumentace budou muset být ověřeny těmito specialisty. Byla by tak zaručena garance bezbariérové přístupnosti pro všechny typy handicapů. MMR plánuje zadat zpracování nové národní normy k aplikaci vyhlášky ve vztahu k požadavkům na přístupnost. Nová norma bude vycházet z koncepce návrhu nové vyhlášky a bude respektovat principy evropské normy ČSN EN 17210 Přístupnost a využitelnost zastavěného prostředí – Funkční požadavky, včetně obou doprovodných technických zpráv. (jednala Alena Jančíková)