Brožura nabízí orientační přehled, na kterém úřadě či instituci můžete hledat rozličnou pomoc. Přináší informace o tom, co si kde můžete vyřídit a stručné popisy k jednotlivým příspěvkům, dávkám a službám. Brožura je určena pro všechny, kteří se potřebují zorientovat v sociálním systému pro osoby se zdravotním postižením..
Vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Evropské unie v rámci projektu „CZEPA – Kvalitní a dostupné soc. poradenství a peer mentoring“
Autor, rok vydání: kolektiv autorů; 2022
Rozsah publikace: 19 stran
CO JE DOBRÉ VĚDĚT… KDYŽ CHCEŠ SEDĚT ZDRAVĚ
Zdeňka Faltýnková, 2015
Průvodce výběrem vozíku, antidekubitního sedacího polštáře a zdravým sezením pro uživatele vozíku po spinálním traumatu, jejich blízké, terapeuty a asistenty. Publikace je určena zejména pro „začínající“ uživatele vozíku, kteří si vybírají svůj první vozík a antidekubitní sedací polštář. Dále je návodem pro ty, kteří plánují výměnu svého současného vozíku za nový.
Vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci „Programu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením“.
rozsah publikace: 19 stran
CVIČENÍ NA DOMA
kolektiv autorů, 2014
Brožura je určena především pro tetraplegiky. Mnoho cviků však mohou využít i paraplegici a vozíčkáři s jinou diagnózou. Brožura obsahuje, kromě jiného, obecný popis cvičební jednotky, tématické celky protahovacích cvičení a procvičování jednotlivých partií s asistencí i možnosti autoterapie a především posilování svalstva trupu a horních končetin v různých polohách včetně využití cvičebních pomůcek.
Vydala Spinální jednotka při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LK UK a FN v Motole v Praze ve spolupráci s Českou asociací paraplegiků – CZEPA.
rozsah publikace: 42 stran
LÉČBA A REHABILITACE PRO PACIENTY S MÍŠNÍ LÉZÍ
Zdeňka Faltýnková, MUDr. Jiří Kříž, Ph.D., 2012
Příručka pro praktické lékaře. Cílem materiálu je přiblížit odborníkům problematiku spinálního poškození a pomoci při řešení zdravotních problémů jejich pacientů.
Vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.
rozsah publikace: 15 stran
PRŮVODCE SPRÁVNÉHO VÝBĚRU VOZÍKU
Zdeňka Faltýnková, 2013
Publikace je určena pro lékaře specialisty v oboru rehabilitačního lékařství, neurologie a ortopedie, kteří obvykle vozíky předepisují a revizní lékaře, kteří jsou zodpovědní za kladné či záporné stanovisko zdravotní pojišťovny.
Vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci programu „Národní plán vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením“.
rozsah publikace: 15 stran
VŠE OKOLO TETRAPLEGIE
Zdeňka Faltýnková, 2012
Autorka v úvodu sděluje: „Porozumění tomu, co se stalo, je pro zúčastněné složité, avšak pro zvládání nové životní situace zásadní. Tato publikace by měla být v tomto ohledu Vaším pomocníkem.“ V obsahu najdete témata: Jakou má mícha funkci; Co se stane při poškození míchy a jaká je prognóza; Jaké mohou vzniknout komplikace; Jak probíhá léčba a rehabilitace – spinální program v ČR. Součástí publikace jsou také osobní příběhy konkrétních mužů a žen s tetraplegií.
Vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Úřadu vlády ČR a Vládního výboru pro zdravotně postižení občany.
rozsah publikace: 59 stran
DESATERO MOUDRÉHO VOZÍČKÁŘE
Zdeňka Faltýnková, 2012
Průvodce pro klienty s poškozením míchy obsahuje deset základních témat: Proč je důležité porozumět důsledkům a komplikacím poškození míchy?; Proč je důležité často měnit polohu?; Proč je důležité důsledně pečovat o funkci močového měchýře a střev?; Proč je důležité vědět o nebezpečí autonomní dysreflexie?; Proč je důležité se zdravě stravovat?; Proč je důležitá pravidelná pohybová aktivita?; Proč je důležité si dobře vybrat a nastavit vozík?; Proč je důležité mít bezbariérový domov i pracoviště?; Proč je důležité se co nejdříve zajímat o sexuální život, partnerství a rodičovství po poškození míchy?; Proč je důležité co nejdříve získat informace o možnostech sociální podpory?
Vydala Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.
rozsah publikace: 14 stran
JAK NA TO DOMA
KZS Fyzioterapie míšních lézí při UNIFY ČR ve spolupráci se Svazem paraplegiků, 2011
Při profesní organizaci fyzioterapeutů UNIFY ČR vznikla v roce 2004 klinická zájmová skupina Fyzioterapie míšních lézí zastoupená iniciátorkou této publikace paní Zdeňkou Faltýnkovou. Tato skupina si dala mimo jiné za cíl vydávat tematické edukační materiály pro klienty s poškozením míchy, ale i další zájemce s pohybovým omezením, kteří jsou nuceni k pohybu používat vozík. Tato první brožura pod názvem „Jak na to doma“ obsahuje témata: polohování, strategie asistovaných a samostatných přesunů, MOTOmed v rehabilitační praxi a doma, vertikalizace – stoj s využitím pomocných prostředků, zásady správného výběru vozíku a nastavení kvalitní postury sedu. Brožura je celobarevná a její součástí jsou fotografie návodných ukázek a příkladů z praxe.
Vydala UNIFY ČR.
rozsah publikace: 33 stran
CESTA K NEZÁVISLOSTI PO POŠKOZENÍ MÍCHY
Zdeňka Faltýnková, MUDr. Jiří Kříž, PhDr. Alena Kábrtová, 2004
Inspirací a podnětem byla kniha Světové zdravotnické organizace (WHO) „Promoting Independence Following a Spinal Cord Injury“, určená lidem po poškození míchy, jejich rodinám a středním zdravotnickým pracovníkům, kteří s těmito lidmi pracují. Publikace neobsahuje vyčerpávající rozbor problematiky jednotlivých probíraných okruhů. Jejím cílem je upozornit na základní a nejdůležitější oblasti, které je třeba v souvislosti s adaptací na stav po poranění míchy řešit. Naopak obsahuje celou řadu černobílých fotografií, které názorně doplňují textovou část. Kromě úvodu do problematiky míšního poškození publikace obsahuje tato témata: prevence dekubitů, nácvik močení a stolice, prudké bolesti hlavy a vysoký krevní tlak, otoky, bolest, cvičení, přesuny, oblékání, problematika sexuality, poškození míchy u dětí, částečné poškození míchy, bydlení aj.
Vydal Svaz paraplegiků s finanční podporou MZ ČR.
rozsah publikace: 83 stran
PORANĚNÍ MÍCHY POHLEDEM SEXUOLOGA
MUDr. Taťána Šrámková, 1998
Publikace je věnována následkům poranění míchy v souvislosti se sexuální problematikou a partnerskými vztahy. Autorka se rovněž zabývá otázkou rodičovství mužů – paraplegiků a tetraplegiků.
Vydal Svaz paraplegiků s finanční podporou MZ ČR a firem Pharmacia & Upjohn s.r.o., Serona Pharma Services s.r.o.
rozsah publikace: 108 stran
PARAPLEGIE, TETRAPLEGIE
Zdeňka Faltýnková a kol., 1997
Publikace je určena především těm, kteří musí náhle hledat odpověď na otázku, jak žít po poranění míchy. Užitečná je i pro studenty fyzioterapie, ergoterapie a všechny další, kdo chtějí pomáhat.
Vydal Svaz paraplegiků s finanční podporou MZ ČR.
rozsah publikace: 55 stran
PARAPLEGIE, TETRAPLEGIE, MEZINÁRODNÍ SEMINÁŘE
Svaz paraplegiků, 1997
Odborné konference s mezinárodní účastí začal Svaz paraplegiků (nyní Česká asociace paraplegiků – CZEPA) pořádat v době, kdy na celém území ČR byla pouze jediná spinální jednotka. Odborníci ze zahraničních spinálních center Švýcarska, Itálie a Německa přednášeli o významu spinálního programu a komplexní péče, mezi vydanými příspěvky najdete témata prožívání a zpracování psychosociálního traumatu pacientů s ochrnutím a o poskytování psychologické podpory, předcházení a léčba dekubitů, partnerský a sexuální život ochrnutých žen, ergoterapeutické přístupy a další.
rozsah publikace: 33 stran
BYDLENÍ BEZ BARIÉR
Potřebuji bezbariérový byt. Chci zpřístupnit dům i lidem s hendikepem. Na začátku příběhu přestavby je nezbytná potřeba či dobrý záměr. Dále je potřeba množství informací. A ty nabízí příručka Bydlení bez bariér. Sborník rad a nápadů, jak přistupovat k návrhům bezbariérových úprav místností bytu či rodinného domu pomocník při vytváření vlastního bydlení pro osobu s omezením pohybu
informace jsou doplněny o obrazový materiál a využitelné kompenzační pomůcky.
Vydala Liga vozíčkářů, 2011.