Kulatý stůl a vzdělávání spinálních ergoterapeutů na téma kompenzační pomůcky

Rehabilitační ústav Kladruby byl hostitelem setkání spinálních ergoterapeutů v ČR. Zúčastnili se následující zástupci – ergoterapeutky ze spinálních jednotek, rehabilitačních spinálních jednotek, Centrum Paraple, CZEPA a ParaCENTRUM Fenix za účelem vzdělávání ve správné indikaci, zaměření a zdůvodnění antidekubitních sedáků a opěrek k vozíkům.

Cílem setkání bylo získat nejaktuálnější informace o systému nárokovosti na pomůcky a jejich legislativní ukotvení v zákonu 48/1997 Sb. o zdravotním pojištění, což ergoterapeutky získaly díky pečlivě připraveným přednáškám Mgr. Matěje Lachmana (DMA Praha) a spinální specialistky Zdeňky Faltýnkové (CZEPA, Pacientská rada), kteří trpělivě odpovídali na dotazy.

V rámci vzdělávání byly na základě předchozí poptávky terapeutů připraveny dva workshopy věnované sedacím systémům, hlavně novinek v oblasti antidekubitních sedáků a zádových opěrek firem Libella design, Meyra a pana Schejbala, se kterými Zdeňka Faltýnková úzce spolupracuje i na vývoji nových produktů.

Společná diskuze přinesla mnoho prospěšných rad, na co si dávat pozor a jak optimálně projít procesem výběru pomůcky s klientem bez větších komplikací. Další setkání ergoterapeutů spinálního řetězce je plánován na příští rok.

Foto: Zuzana Gregorová