Podcast Nezlomní

Rozhovory s lidmi, kteří se nenechali zlomit nepřízní osudu. Rozhovory s lidmi s handicapem nebo nevyléčitelnou nemocí. Případně rozhovory s lidmi, kteří jim pomáhají – ať už třeba jako lékaři, nebo neformální pečující.

Pokud máte pro náš podcast zajímavého hosta, můžete nám napsat na nezlomni@czepa.cz.

#7 prof. Pavel Kolář – Moje nemoc je učitelka sebepoznání a růstu
Desítky let pomáhá druhým zbavit se bolesti a získat zpět ztracený pohyb, paradoxně jeho samého desítky let bolest trápí. Nejznámější český fyzioterapeut, prof. Pavel Kolář, se potýká s Bechtěrevovou nemocí, která kromě bolesti hrozí také částečnou ztrátou pohybu. O jeho diagnostických a léčebných metodách se vypráví legendy. Na lajka může působit jako šaman s nadpřirozenými schopnostmi, ale jeho postupy mají racionální základ.

#6 Jana Kurková – Stomie je důkaz toho, co jsem všechno zvládla
Jana je maminka dvou dětí, aktivní sportovkyně, čtenářka historických knih, která 7 let žila s Crohnovou nemocí. Byla jí vyvedena dočasná ileostomie a vlivem nefunkčního svěrače vyvedena nakonec na stálo. Říká, že díky ní může žít plnohodnotným životem a věnovat se rodině. Dokazuje, že ani stomie ji od aktivního života a jejích koníčků nijak neodradí.

#5 Emma Robinson – Sociální systém je nehumánní, stát v důsledku zaplatí daleko víc
Emma je máma pětadvacetiletého Jakuba, těžce postiženého syna, který má spastickou kvadruparézu s epilepsií a komunikuje pouze očima. Emma si změnila jméno v době, kdy se narodil její syn Kuba a věděla, že už nic nebude jako dřív. Emma v překladu znamená „pečující“ a Robinson symbolizuje trosečníka. Se synem stanuje, jezdí na kole a vyráží na výlety. Emma vystudovala zdravotnickou školu v Plzni obor rehabilitační sestra, na FTVS trenérskou školu obor Joga, pracovala jako moderátorka v rádiu.

#4 Dita Horochovská – S ventilátorem se mé soukromí snížilo na minimum
Dita postupně ztratila v důsledku své nemoci veškerou možnost samostatného pohybu. Byla první uživatelkou hlasových technologií v ČR. Od roku 2004 se podílela na jejich vývoji. Se svým kamarádem založila organizaci Silou hlasu, která vyvíjí asistivní technologie neboli chytré domácnosti. Zprostředkovává je klientům, kteří jako ona, používají pouze svůj hlas. Za svou práci získala v roce 2022 cenu Olgy Havlové

#3 Nicole Fryčová – Kéž by bylo postižení na mně hned vidět
Nicole Fryčová pochází z Mělníka, narodila se se zrakovým postižením, jedná se o praktickou nevidomost, pohybuje se pomocí bílé hole. Je právnička hájící práva a zájmy lidí se zdravotním postižením a působí v mnoha organizacích jako poradkyně, konzultantka nebo připomínkuje legislativu ku prospěchu lidem s postižením.

#2 Klára Kalibová – Útočné maily přináší strach
Klára je česká advokátka, zakladatelka a ředitelka společnosti In IUSTITIA. Původně se věnovala zastupování obětí obchodu s lidmi a organizovaného zločinu. Od roku 2009 pak obětem předsudečné trestné činnosti, včetně předsudečného násilí. Tématu předsudečné trestné činnosti se Klára věnuje i v odborných publikacích. Je členkou České kriminologické společnosti a členkou odborné rady International Network for Hate Studies. V roce 2014 obdržela Cenu Alice Garrigue Masarykové za poskytování právní pomoci obětem násilí z nenávisti. Před pár lety se sama Klára stala terčem online šikany. Za dva měsíce obdržela 114 mailů, ve kterých byla zmiňována nenávist, výhrůžky znásilnění a smrti. Veřejnoprávní ochranu jí český stát neposkytl.

#1 Miroslav Šperk – Sexu na vozíku jsem se musel učit
Mirek je mladý muž z Hořic, který v 16 letech při mladické nerozvážnosti spadl z výšky, zlomil si páteř a poranil míchu. 11 let byl učitelem angličtiny a informatiky na střední škole, nyní pracuje jako generální sekretář Českého paralympijského výboru. Mirek je sportovním talent: na co sáhne, to mu jde. Jako handicapovaný vyzkoušel téměř všechny sporty, byl členem florbalové reprezentace, dnes je členem basketbalové reprezentace vozíčkářů, uspěl i v zimním sportu, když vyhrál Evropský pohár v monoski. Jeho největší úspěch je stříbrná medaile v hodu diskem z paralympijských her v Athénách v roce 2004.

Moderátor: Václav Uher (od 5. dílu), Ester Janečková (díly 1–4)
Dramaturgie: Alena Jančíková
Kamera, střih: Marek Jonczy

Projekt je finančně podpořen: