Reference klientů

Startovací bydlení od organizace CZEPA je skvělý projekt, který mi zjednodušil a vlastně i umožnil „návrat do funkčního života“.  Bydlení ve startovacím bytě, který je plně bezbariérový, je pro mě příležitostí a možností naučit se fungovat samostatně.  V Malešicích, kde se byt nachází, je výborná dostupnost MHD, nenáročný terén pro samostatný pohyb na vozíku a dostatečná občanská vybavenost. Pro začínajícího vozíčkáře prostě ideální. Děkuji organizaci CZEPA za vstřícnost, ochotu a veškerou pomoc, se kterou se o své klienty starají.

Dominika Hladká (21. 6. 2021)

Před startovacím bydlením jsem si vyzkoušel plně bariérový byt u babičky v domě ze dvacátých let. Prahy, úzké dveře, málo manipulačního prostoru, zvýšené přízemí (4 schody), žádný nájezd, rampa, natož výtah. Jediným řešením byly ližiny, což bylo nepříjemné nejen mně, ale i komukoli, kdo mě tlačil vzhůru. Byla to ale v tu chvíli jediná možnost, která se naskytla. Naštěstí už od mé hospitalizace na SRJ v Motole jsem věděl o startovacích bytech a s dostatečným předstihem jsme s pracovníky CZEPA řešili všechny náležitosti. Komunikace s nimi byla báječná, vždy jsem se dozvěděl to, co jsem potřeboval vědět.V květnu 2018 jsme se s přítelkyní nastěhovali. Byla to úplně nová zkušenost, ale celkem rychle jsme se se situací sžili. Díky této příležitosti jsem se také mohl vrátit do života (téměř) naplno. Dnes se díky tomu cítím mnohem sebevědoměji. Kdybych měl být na to všechno sám, kdo ví, jak bych dopadl.Během toho roku, který se ukázal jako dostačující po všech stránkách, mi lidé z CZEPA pomáhali najít vhodné bydlení na Praze 6, kde mám trvalé bydliště. A za to jim patří obrovský dík. Teď totiž tohle píšu z našeho nového bytu na Břevnově. Děkuji všem, kdo mi pomohli se znovu rozjet!

Matěj Šíma (9. 1. 2020)

Dnes mohu říct, že projekt Startovací bydlení byl pro mě tou nejlepší volbou ihned po návratu z rehabilitačního ústavu, protože byt je plně přizpůsobený i potřebám kvadruplegika, což se o předchozím bytě říct nedalo. V domě nebyl ani výtah. Děkuji celé organizaci CZEPA za podání pomocné ruky při návratu do běžného života.

Lukáš Lorenc (25. 3. 2019)

Po úrazu jsem se vrátil zpět k mámě, kde se sice v rámci možností dalo fungovat, ale vzhledem k tomu, že dům je pro mě na špatně přístupném místě, bylo to dost omezující. Dostal jsem se jen pár metrů před domem což nebylo do budoucna moc dobré. Na začátku projektu, vzhledem k tomu že jsem z vesnice, jsem se trošku bál velkého města a toho že přišlo hodně zodpovědnosti, práce atd… ten návrat do opravdového života. Bylo hodně zařizování, ale ten jeden rok bohatě stačil na přípravu dalšího života. I když jsem z toho na začátku měl trošku obavy. Při ukončení smlouvy jsem už měl zařízený další byt, který je víceméně bezbarierový. Přístup zaměstnanců hodnotím velmi kladně, se vším byli ochotni pomoct. Největší přínos projektu vidím v tom že to člověka dokáže postavit na vlastní nohy.

Stanislav Hájek (23. 10. 2018)

Chtěl bych poděkovat organizaci CZEPA za možnost využití startovacího bydlení ihned po mém návratu z lékařských zařízení. Umožnilo mi to brzké zapojení do běžného života. Měl jsem sice obavy, zda dokáži žít samostatně a vše si obstarat bez pomoci druhých. Zjistil jsem však, že v dané lokalitě je vše přizpůsobené pro vozíčkáře, a tak nebyl žádný problém s mým osamostatněním. Kolem Bytového domu se nachází veškeré potřebné služby, jako například pošta, banka, restaurace, supermarkety, ale i zastávka MHD nebo poliklinika s nonstop lékárnou. V dané lokalitě jsou k dispozici parkovací místa pro vozíčkáře. Prahu hodnotím jako místo vhodné pro tyto začátky, z hlediska široké nabídky rehabilitací či sportovního vyžití, ale také pro možnost vyplnění volného času, mnoho míst je bez problému přístupných. Je zde i mnoho pracovních příležitostí. Co se týče bydlení v Bytovém domě konkrétně, hodnotím jej také kladně. Lokalita je klidná, přes vrátnici v domě se nedostane nikdo cizí, takže není třeba ani takovýchto obav. Byt je dostatečně velký pro dvě osoby a vybavení naprosto vyhovující. Na závěr bych chtěl říci, že není třeba se obávat a určitě jít samostatně bydlet co nejdříve.

Jakub Thieme (4. 2. 2017)