Reference klientů

NAPSALI O STARTOVACÍM BYDLENÍ

Nekonečné díky organizaci CZEPA, která mi pomohla v době nejtěžší, bezprostředně po zranění, kdy mi umožnila postavit se na vlastní nohy, díky pronájmu starovacího bytu. A přečkat ty nejtěžší časy začleňování do života i během odchodu nejbližší osoby. Dále se zorientovat ve věcech právně úředních. Děkuji!

Dalibor Tuček (7. . 2023)

Rádi bychom aspoň touto cestou vyjádřili velké díky organizaci CZEPA, která nám umožnila vyzkoušet si bydlení v bezbariérovém bytě a doslova tak nastartovala náš další život. V 37 letech jsem po autoimunitním zánětu míchy zůstal ochrnutý na celé tělo, po půl roce stráveném mezi čtyřmi stěnami nemocničního pokoje jsem byl propuštěn do domácí péče partnerky a nadále jsem trávil veškerý čas v posteli mezi čtyřmi stěnami pokoje v bytě, který bohužel nebyl bezbariérový. Mnoho motivace do dalšího života popravdě nezůstalo. Právě díky bezbariérovému bydlení jsem znovu ochutnal krásy všedních dní a zjistil, že i na vozíku se dá žít. Po více než roce jsem se s pomocí partnerky dostal ven do parku, do obchodu, na svařák, opékal špekáčky či vyřídil úřední záležitosti na blízké poště. Velmi nám vyhovovala poloha bytu, neboť vše bylo v dosahu – lékárna, poliklinika, pošta, obchody, kavárny, velký park, MHD a také Centrum Paraple, jehož pomoc jsme v začátcích rovněž velmi ocenili. Vozíčkářů se po okolí díky bezbariérovému bydlení a blízkému Centru Paraple pohybuje více, takže nebudí pozdvižení a místní, v obchodech i v MHD jsou na ně zvyklí a ochotní v případě potřeby pomoci. Přístup pracovníků organizace CZEPA byl vždy velmi vstřícný a obětavý, velice se snažili¨přimluvit se za nás při shánění městského bezbariérového bytu, kde bychom mohli dále bydlet. Mockrát touto cestou děkujeme, přejeme hodně energie do další prospěšné činnosti a spoustu dalších spokojených klientů!

Denis Farda (3. 4. 2023)

Projekt Startovací bydlení organizace CZEPA jsem měla možnost využívat od prvního ročníku vysoké školy. Poskytlo mi to tak dostatek soukromí pro studium. Ačkoliv „osiřelé“ začátky v Praze nebyly nejjednodušší, časem jsem se zocelila a hlavně: osamostatnila. Tím nemyslím, že se ze mě, zčistajasna, stala Superžena, která si sama vyměnila sprchovou hlavici a vyčistila odpad. Když bylo potřeba, našel se někdo, kdo mi podal pomocnou ruku. Dostala jsem se z bytu rodičů, získala nové kontakty. … Nečekejte tedy, že se Startovacím bydlením už budete všechno zvládat sami. Nebudete. Ale už za vámi nikdo nebude stát, říkat co smíte a nesmíte. Až se rozkoukáte, lidi, které si zvolíte budou stát vedle vás, s úmyslem podpory. Otevřou se vám nové, jiné možnosti, budete rozhodovat sami. Aktuálně obývám byt v Praze, asistentky mi pomáhají, když je třeba, navštěvuji poslední ročník bakalářského studia, vídám se s přáteli. Není to vždycky snadné (jako všechno), ale snažím se. Na závěr chci poděkovat organizaci CZEPA, za to, že mi umožnila začít novou etapu. Opomenout nemůžu ani ty, kteří jsou, nebo byli, součástí této cesty. Bez nich by to nebylo ono.

Tereza Ryšlavá (21. 3. 2023)

Startovací bydlení od organizace CZEPA je skvělý projekt, který mi zjednodušil a vlastně i umožnil „návrat do funkčního života“.  Bydlení ve startovacím bytě, který je plně bezbariérový, je pro mě příležitostí a možností naučit se fungovat samostatně.  V Malešicích, kde se byt nachází, je výborná dostupnost MHD, nenáročný terén pro samostatný pohyb na vozíku a dostatečná občanská vybavenost. Pro začínajícího vozíčkáře prostě ideální. Děkuji organizaci CZEPA za vstřícnost, ochotu a veškerou pomoc, se kterou se o své klienty starají.

Dominika Hladká (21. 6. 2021)

Před startovacím bydlením jsem si vyzkoušel plně bariérový byt u babičky v domě ze dvacátých let. Prahy, úzké dveře, málo manipulačního prostoru, zvýšené přízemí (4 schody), žádný nájezd, rampa, natož výtah. Jediným řešením byly ližiny, což bylo nepříjemné nejen mně, ale i komukoli, kdo mě tlačil vzhůru. Byla to ale v tu chvíli jediná možnost, která se naskytla. Naštěstí už od mé hospitalizace na SRJ v Motole jsem věděl o startovacích bytech a s dostatečným předstihem jsme s pracovníky CZEPA řešili všechny náležitosti. Komunikace s nimi byla báječná, vždy jsem se dozvěděl to, co jsem potřeboval vědět.V květnu 2018 jsme se s přítelkyní nastěhovali. Byla to úplně nová zkušenost, ale celkem rychle jsme se se situací sžili. Díky této příležitosti jsem se také mohl vrátit do života (téměř) naplno. Dnes se díky tomu cítím mnohem sebevědoměji. Kdybych měl být na to všechno sám, kdo ví, jak bych dopadl.Během toho roku, který se ukázal jako dostačující po všech stránkách, mi lidé z CZEPA pomáhali najít vhodné bydlení na Praze 6, kde mám trvalé bydliště. A za to jim patří obrovský dík. Teď totiž tohle píšu z našeho nového bytu na Břevnově. Děkuji všem, kdo mi pomohli se znovu rozjet!

Matěj Šíma (9. 1. 2020)

Dnes mohu říct, že projekt Startovací bydlení byl pro mě tou nejlepší volbou ihned po návratu z rehabilitačního ústavu, protože byt je plně přizpůsobený i potřebám kvadruplegika, což se o předchozím bytě říct nedalo. V domě nebyl ani výtah. Děkuji celé organizaci CZEPA za podání pomocné ruky při návratu do běžného života.

Lukáš Lorenc (25. 3. 2019)

Po úrazu jsem se vrátil zpět k mámě, kde se sice v rámci možností dalo fungovat, ale vzhledem k tomu, že dům je pro mě na špatně přístupném místě, bylo to dost omezující. Dostal jsem se jen pár metrů před domem což nebylo do budoucna moc dobré. Na začátku projektu, vzhledem k tomu že jsem z vesnice, jsem se trošku bál velkého města a toho že přišlo hodně zodpovědnosti, práce atd… ten návrat do opravdového života. Bylo hodně zařizování, ale ten jeden rok bohatě stačil na přípravu dalšího života. I když jsem z toho na začátku měl trošku obavy. Při ukončení smlouvy jsem už měl zařízený další byt, který je víceméně bezbarierový. Přístup zaměstnanců hodnotím velmi kladně, se vším byli ochotni pomoct. Největší přínos projektu vidím v tom že to člověka dokáže postavit na vlastní nohy.

Stanislav Hájek (23. 10. 2018)

Chtěl bych poděkovat organizaci CZEPA za možnost využití startovacího bydlení ihned po mém návratu z lékařských zařízení. Umožnilo mi to brzké zapojení do běžného života. Měl jsem sice obavy, zda dokáži žít samostatně a vše si obstarat bez pomoci druhých. Zjistil jsem však, že v dané lokalitě je vše přizpůsobené pro vozíčkáře, a tak nebyl žádný problém s mým osamostatněním. Kolem Bytového domu se nachází veškeré potřebné služby, jako například pošta, banka, restaurace, supermarkety, ale i zastávka MHD nebo poliklinika s nonstop lékárnou. V dané lokalitě jsou k dispozici parkovací místa pro vozíčkáře. Prahu hodnotím jako místo vhodné pro tyto začátky, z hlediska široké nabídky rehabilitací či sportovního vyžití, ale také pro možnost vyplnění volného času, mnoho míst je bez problému přístupných. Je zde i mnoho pracovních příležitostí. Co se týče bydlení v Bytovém domě konkrétně, hodnotím jej také kladně. Lokalita je klidná, přes vrátnici v domě se nedostane nikdo cizí, takže není třeba ani takovýchto obav. Byt je dostatečně velký pro dvě osoby a vybavení naprosto vyhovující. Na závěr bych chtěl říci, že není třeba se obávat a určitě jít samostatně bydlet co nejdříve.

Jakub Thieme (4. 2. 2017)