SWISS•TRAC – elektropohon na podporu rodičovství

Swiss Track

Česká asociace paraplegiků – CZEPA v roce 2014 zakoupila švýcarskou pomůcku s názvem SWISS•TRAC, usnadňující pohyb vozíčkářům. Nákup pomůcky podpořily společnosti Průmstav, Nadace Charty 77 – Konto Bariéry a nadace Dobrý skutek.  

Jedná se o přídavné zařízení k mechanickému vozíku, které jej za pomoci elektromotoru pohání. Nejvíce snad SWISS•TRAC připomíná laikům jakousi „sekačku s pojezdem“, připojenou k mechanickému vozíku, ovládanou pomocí madla. CZEPA toto zařízení zapůjčuje vozíčkářům rodičům, pro které je jinak pohyb spolu s malým dítětem velmi obtížný.

SWISS•TRAC s příslušenstvím – cyklistickou sedačkou pro děti – tak pomáhá dvojnásob. Je ojedinělým řešením pro rodiče na vozíku, kteří při pohánění mechanického vozíku jinak těžko vezou např. dětský kočárek, či autosedačku s miminkem na klíně. Maminka na vozíku, která má již druhé děťátko řekla: „Zdolat malý obrubník, či vyjet nedaleký kopeček od domu bylo bez SWISS•TRACu samostatně nereálné. Nebo vyrazit bez asistence s malým dítětem na procházku ven a na nákup? K takové výpravě jsem s sebou potřebovala dva asistenty – a to není logisticky ani finančně jednoduché. A to se mi snad na SWISS•TRACu líbí úplně nejvíc, že se můžu vypravit  ven ‚kočárkovat‘ s ostatními chodícími maminami do parku a nebýt závislá na pomoci druhých“.  

  • SWISS•TRAC s dojezdem 25 km umožňuje při rychlosti až 6 km/h pohodovou procházku i těm, kteří k pohybu potřebují invalidní vozík, a přitom mohou brát samostatně ven i své děti.
  • Dvě uzavřené baterie jsou jednoduše dobíjecí. K plné kapacitě je třeba je nabíjet 8 hodin. Obsluha je podobná jako u elektrického vozíku.
  • Rozměry SWISS•TRACu jsou nejen pro cestování, ale také parkování v domácnosti opravdu vstřícné. S délkou 75 cm, šířkou 51 cm a hloubkou s 53 cm si dobře poradí kufr osobního automobilu či šedesátkové dveře do komory v bytě.
  • SWISS•TRAC naloží za pomoci lehkých lyžin do auta i osoba na vozíku a zvládne bez pomoci připojení a odpojení ke svému vozíku.
  • Kompaktní hliníkové opláštění ve zvolené barvě dává SWISS•TRACu nejen pěkný šmrnc, ale je také praktickým a lehkým řešením pro pomůcku určenou jak pro procházky po upravených cestičkách parků, tak i pro outdoorové rodinné expedice v terénu.

Přídavný pohon k mechanickému invalidnímu vozíku SWISS•TRAC s adaptérem pro přepravu dětí je cenným pomocníkem pro rodiče na vozíku. Vzhledem k usazení dítěte v cyklosedačce je vhodné použití SWISS•TRACu až od doby, kdy děťátko stabilně sedí, orientačně cca od 10. měsíce věku.


V případě Vašeho zájmu o zapůjčení pomůcky SWISS•TRAC kontaktujte kancelář asociace CZEPA. Mezi zájemcem a asociací CZEPA bude sepsána smlouva o zápůjčce.


Další maminky k užívání SWISS•TRACu uvedly

„Na vozíku jsem už 25 let. … V podstatě šlo všechno docela hladce. Zdálo se mi, že vozík není až tak velká překážka. Po narození první dcery jsem si tu překážku ale naplno uvědomila. Jít s kočárkem sama ven byl obrovský problém. Poprvé jsem si uvědomila, že není v mých silách všechno zvládnout sama. Neodradilo nás to od druhého miminka, ale obavy se násobily, holky jsou od sebe jen 2 roky. Naštěstí v té době už CZEPA dovezla do Čech SwissTrac a začala ho půjčovat rodičům na vozíku. Byla to doslova spása. Jsme s holkama úplně samostatné. Zvládáme každý den školku, nákupy i všechno ostatní. Jsme jako jiné rodiny a já jako každá jiná máma.“


„SwissTrac pro mě byl pomůckou, která mi umožnila nezávislé a soběstačné rodičovství v období, kdy dítě ještě samo nechodilo a později, kdy ještě neušlo tolik. Díky SwissTrac tak byly samozřejmostí každodenní procházky s dítětem, návštěvy dětských hřišť, samostatné obstarání běžného nákupu a zařizování po městě. Protože je možné SwissTrac ovládat jednou rukou, druhá byla volná pro dítě. Snadno a bezpečně si tak zvyklo na pohyb po chodnících a přes přechody. V našem kopcovitém prostředí jsme si mohli dovolit výlety i na místa, kam se bez pohonu není možné dostat. Po těchto zkušenostech si už neumím tuto fázi rodičovství bez SwissTracu představit. Díky němu jsme byli ušetřeni starostí s asistencí a naopak jsme si mohli užívat radostné období a posílenou tolik potřebnou mateřskou sebedůvěru.“

„I přesto, že se mohu pohybovat pouze na invalidním vozíku, tak se snažím být aktivní maminkou. SWISS-TRAC mi pomohl být nejen aktivní, ale hlavně samostatnou. Tento přídavný pohon jsem měla půjčený od doby, kdy dcera začala sama sedět do doby, kdy už doslova běhala a jízda na SWISS-TRACU se jí vždy libila. S dcerou jsem díky SWISS-TRACU mohla chodit i za ruku, což pouze s mechanickým vozíkem nelze. Bydlím na vesnici v kopcovitém terénu a díky tomuto pohonu jsme se dostaly na místa, kam jsem se za svůj „vozíčkářský“ život nedostala.

Ze svých zkušeností bych SWISS-TRAC určitě doporučila každé mamince na vozíku, jelikož je to velké plus nejen pro maminku, ale také pro dítě, které se s maminkou může pohybovat nejen po cestách, ale i v terénu, nebo v zimě ve sněhu.

Děkuji za možnost zapůjčení!!!“

„Dokážu si představit, že Swiss trac může být velmi dobrá pomůcka pro maminky na vozíčku s malými dětmi. Já jsem ho bohužel nepoužila moc často z logistických důvodů. Nedokázala jsem se z bytu dostat samostatně, kvůli těžkým dveřím a celkově ta manipulace se Swiss tracem byla pro mne trochu složitější. Proto jsme ho použili hlavně na nějaké procházky a krátké výlety s dcerou a partnerem.“