Pomohli jsme…s bydlením

Startovací bydlení

Sehnat přístupné bydlení, když se pohybuji na vozíku, je dlouhodobý úkol, který vyžaduje mimořádné úsilí.

Byt v patře bez výtahu; úzké dveře, kterými invalidní vozík neprojede; bariérová koupelna a WC; dlouhé vyřizování příspěvku na bezbariérové úpravy; řešení rekonstrukcí; čekání na nové bydlení; obec nemá bezbariérové byty; jdu za vzděláním či za prací a nemám kde bydlet…

Důvodů, proč je pro osoby se zdravotním postižením řešení bytové situace velmi náročným tématem, je celá řada. Všechny mají jedno společné: sehnat přístupné bydlení, když se pohybuji na vozíku, je dlouhodobý úkol, který vyžaduje mimořádné úsilí.

Asociace CZEPA už od roku 2016 díky podpoře MČ Praha 10 nabízí podporu bytové situace prostřednictvím projektu Startovací bydlení. Dočasnou podnájemní smlouvu k bezbariérovému bytu už využilo třicet osob s poraněním míchy. Všichni pak s podporou sociálních pracovnic dokázali vyřešit svou bytovou situaci.

Dominika, která se po změně zdravotního stavu do původního bydliště z důvodu bariér nemohla vrátit, uvedla: Startovací bydlení od organizace CZEPA je skvělý projekt, který mi zjednodušil a vlastně i umožnil „návrat do funkčního života“.  Bydlení ve startovacím bytě, který je plně bezbariérový, je pro mě příležitostí a možností naučit se fungovat samostatně.  V Malešicích, kde se byt nachází, je výborná dostupnost MHD, nenáročný terén pro samostatný pohyb na vozíku a dostatečná občanská vybavenost. Pro začínajícího vozíčkáře prostě ideální. Děkuji organizaci CZEPA za vstřícnost, ochotu a veškerou pomoc, se kterou se o své klienty starají.“

„Startovací bydlení mi pomohlo v době, kdy jsem to nejvíc potřebovala. Díky tomu jsem se dostala od rodiny, a dokázala si, že sama v bytě v Praze to zvládnu. Nebudu ale lhát, ještě se mám hodně co učit. Jestli se dostanu v novém akademickém roce do budovy univerzity, budu muset častěji jezdit MHD. Snad také časem přemůžu strach a něco malého si uvařím. Sypu si popel na hlavu, že jsem v této disciplíně zatím byla neúspěšná.
Tímto bych ráda poděkovala organizaci CZEPA za pomoc, a doufám, že pro mě příští rok v rámci seberozvoje bude úspěšnější.
“, 
uvedla Tereza, která využila možnost startovacího bydlení na své cestě za vzděláním.