Raego má nový klip: Bojuje proti zbytečným úrazům páteře 

Fotka z natáčení videoklipu

Tisková zpráva České asociace paraplegiků – CZEPA, z. s., Praha

Zpěvák Raego ve spolupráci s Českou asociací paraplegiků – CZEPA, z.s. natočil preventivní hudební klip „Varování“ o konzumaci alkoholu a následných úrazech páteře a míchy. Tento společný počin rapera Raego a projektu CZEPA „BanalFatal!“ ukazuje kreativní a prosociální přístup v prevenci poranění míchy.

Každoročně skončí mnoho lidí kvůli poranění míchy zbytečně na vozíku. Statistiky úrazovosti páteře za rok 2021 říkají, že na vozík bude pravděpodobně doživotně odkázáno 171 lidí. Z toho tři pětiny z nich se dostaly do této nezáviděníhodné situace po pádu z výšky, čtvrtina z nich po dopravní nehodě. Typickým českým evergreenem jsou úrazy po skocích do vody, ty se loni týkaly 8 % úrazů, další sportovní úrazy pak připoutaly na vozík 6 % lidí s poraněním míchy. 

Co se týče zmíněných úrazů spojených s pády do vody, často dochází ke skutečně nesmyslným situacím, kdy lidé při bujarých oslavách konzumují alkohol a vydatně posilnění si jdou skočit po hlavě do zahradního bazénku… Kolik procent ze všech úrazů se odehrálo pod vlivem alkoholu nevíme sice přesně, protože na to není potřebná statistika, ale jedná se o významný podíl. 

Alkohol zraňuje a zabíjí. Pod vlivem člověk nevnímá přesně

Každoročně bývá více než 5 % dopravních nehod způsobeno pod vlivem alkoholu. Byť tento počet vypadá zanedbatelně, následky nehod, v nichž hraje roli alkohol, jsou mnohem horší. Aktualne.cz cituje údaj České kanceláře pojistitelů (ČKP), podle níž zranění nebo úmrtí bývá obecně následkem přibližně 20 % dopravních nehod, v případě nehod s alkoholem je to však 42,7 %. Velkým problémem je to, že alkohol mění vnímání člověka, aniž si to člověk uvědomuje. 

Například Seznamzpravy.cz zmiňují fenomén tunelového vidění, kdy vnímáme pouze zúžený prostor před vozidlem, a to i v případě pomalé jízdy. Při 0,8 promile alkoholu v krvi (cca 2 velké panáky 40% lihoviny v případě dospělého člověka) vnímáme pouze dvě třetiny prostoru před vozidlem. Podobně to funguje samozřejmě například i u adrenalinových aktivit teenagerů.

„Upozorňujeme teenagery, jak důležitá je prevence, která může zachránit život či předejít vážnému zranění. Každý rok vymyslíme kampaň, jež zajímavou formou vysvětlí nejčastější příčiny úrazů páteře a míchy. Letos klademe důraz na preventivní video o traumatech v souvislosti s konzumací alkoholu. Chceme připomenout posluchačům písně vliv alkoholu na vnímání, chování a soustředění, přičemž následky mohou být fatální,“ říká Marta Kupets, koordinátorka projektu BanalFatal!

Preventivní videoklip se dostane pod kůži

V klipu byl natočen opravdový příběh vozíčkáře, který byl bohužel osudový. Dialog, který se odehrává v klipu, nese v sobě hluboký smysl. Chce každému, kdo se „občas napije“, umožnit zamyšlení nad tím, jak jediná banální situace může fatálně změnit váš život.

Neboť jak se zpívá v klipu Varování, zbytečný úraz se obtížně akceptuje – nevíš, jakej je to pocit, když to přijmout nechceš / bejt do konce života odsouzenej žít v křesle – a klip samotný má skutečně preventivní přesah, neboť končí slokou – kdybych věděl, co mě čeká, tak bych tenkrát vůbec nepil / dneska můžu bejt rád, že jsem to celý vlastně přežil / ale šel jsem dál, abych svůj život nějak slepil / zdraví je to nejdůležitější, co bych střežil.

V klipu vystupuje vozíčkář Jaroslav Filsák, který zároveň pracuje šestým rokem jako lektor právě v projektu BanalFatal! Ten ke svému vlastnímu příběhu a působení v projektu dodává následující: „Ve 12 letech jsem měl úraz páteře a míchy, který mi změnil život. V projektu BanalFatal! jsem šestým rokem. Chci, aby děti viděly, co je ve hře, když dělají nějaké nebezpečné věci, a měly na paměti, co to obnáší. Jezdím s projektem minimálně čtyřikrát měsíčně po celé ČR a edukujeme na základních a středních školách, přes léto pak na dětských táborech a veřejných sportovních akcích.“

Sám raper Raego, jenž byl osloven ke spolupráci na projektu, říká ke vzniku klipu: „Nápad mi přišel velmi zajímavý. Nejvíc mě zaujal Jarda Filsák jako osobnost. Neuvěřitelný příběh. Jsem rád, že jsem mohl být součástí něčeho, co přinese osvětu.“

Na tomto přínosném klipu se dále podílely: Ministerstvo zdravotnictví České republiky a pojišťovna Kooperativa. Video pro projekt BanalFatal! natočila kreativní agentura Boomerang. Doufejme, že lidí na vozíku bude po zbytečných úrazech přibývat co nejméně. 

Co je projekt BanalFatal!

Program CZEPA s názvem BanalFatal! vznikl v roce 2014. Řeší primární prevenci rizikového chování zaměřené na možné úrazy páteře a míchy. Je koncipován pro věkovou skupinu žáků II. stupně základní školy. Navštěvuje i děti na dětských táborech a v rámci volnočasových aktivit. Název programu vznikl spojením dvou slov: „banální” a „fatální”. 

Dost často se úrazy totiž stávají při banálních situacích (navzdory rozšířenému přesvědčení, že se vážné úrazy týkají takřka výhradně profesionálních sportovců a sportů v závratných rychlostech) – a končí fatálními následky. K velkému procentu těchto úrazů dochází při rizikových sportech a sportovních úkonech (skoky do vody, parkour, zimní sporty, lezení do výšek…).

V lektorském týmu je vždy jeden vozíčkář, který popisuje svůj vlastní příběh. Jeho osobní zkušenost a vyprávění přiblíží adolescentům, kteří se s podobnou realitou setkávají mnohdy zblízka poprvé, že sedět na vozíku není jen o tom mít problém s mobilitou, ale že s tím souvisí i problémy s vyměšováním, dekubity (otlaky, proleženiny) a sexem. Druhým je lektorem je člověk pracující v rizikovém povolání nebo u rizikových sportů.

Kontakt

Alena Jančíková

ředitelka CZEPA

tel. č.: +420 608 124 252

e-mail: jancikova@czepa.cz 

Venetia Garaiová

PR týmu Raego

tel. č.: +420 602 106 406

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.: Pomáháme již přes třicet let!

Psal se první porevoluční únor roku 1990, když došlo k založení Svazu paraplegiků hájícího práva lidí po poranění míchy. Od počátku své existence Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči – spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků – CZEPA.

Mezi dlouhodobé služby patří odborné zdravotní a sociální poradenství. Mezi nově nabízené služby provozované CZEPA patří například startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v ČR, komunitní a informační portál Vozejkov, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště – či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci. Více o našich projektech na https://czepa.cz/

Raego

Raego je nezávislý český zpěvák, který dosáhl na YouTube hranice 150 milionu přehrání bez podpory hudebního vydavatelství. Jeho fenomenální příběh popisuje minulost 130kilového outsidera, který si prošel šikanou, chudobou a bojem s vlastním vzhledem. V mládí se prosadil pořádáním koncertů rapových hvězd, kde se ujal role moderátora a účinkujícího na freeestyle battlech. V roce 2007 vyhrál první místo ve freestyle rapu na festivalu Hip Hop jam, kde byl headliner americký rapper The Game. Působil také jako úspěšný moderátor na Óčku, Evropě 2, v primetimu na Fajn rádiu. Pěkrát zvítězil v hitparádě T-Music s písničkou Ty a Já, která překonala hranici 23 milionů shlédnutí.

Klip nazpívaný od Raego na YouTube kanálu BanalFatal!

Tisková zpráva ve formátu PDF.